Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 20:e februari 2019
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 14635  
  Antal nyheter: 5343  
  Meddelanden: 68504  
  Sidvisningar:  
  Idag: 1437 st  
  Igår: 11043 st  
  Denna månad:
146509 st
 
  Föreg. månad:
255468 st
 
  Totalt: 70548386 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Rerum
2. Qacvclace
3. abbe63
4. shushu
5. getpurefitketo
6. loiuhaer
7. scom851
8. axeloman
9. gnergram
10. AmetoxCom
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > Resultat Hemavan Hillclimb
 

Resultat Hemavan Hillclimb

Resultaten har ni här från alla klasser.
Vi på redaktionen grattar vår medarbetare Miranda till segern i damklassen!


Classic 800cc -2002
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 101 Conny Öjenstam Polaris Indy Centurion 500 -81 Stand Alone Racing
2 45 102 Johan Björklund Polaris Indy -99
3 41 81 Jonas Fagerli Arctic Cat Zrt 800 -98
4 37 308 Kim-Rune Fiplingdal Arctic Cat Powder Ekstreme 600 -98
5 33 72 Erik Johansson Arctid Cat Zrt 600 -95 Bränna Racing
6 29 45 Erik Tengman Artic Cat ZR -95 Team Yngvesson Maskin / Skellefteå Maskinservice
7 25 69 Mats Marklund Arctic Cat Zrt 800 -95
8 21 53 Niklas Persson Polaris Rxl 650 -91
9 17 65 Andreas Thungren Ski-Doo Everest 500 -79 Backe hillclimbers

Dam
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 4 Miranda Tjärnström Arctic Cat Hardcore -19 Team Mera Fritid
2 45 999 Klara Westerberg Ski-Doo Freeride 850 146 -19 FUEL Hemavan
3 41 9 Marianne Myhre Polaris RMK Assault 800 155" 14 Seines Riders
4 37 100 Amanda Eriksson Polaris PRO Rmk 800 -14
5 33 208 Ylva-Lie Andersson Polaris Rmk Assault -14
6 29 11 Amanda Jonsson Polaris Pro Rmk -19
7 25 13 Emelie Nordlund Lynx Boondocker 3900 -18 South Harbour Waves
8 21 24 Linnea Larsson Arctic Cat XF 8000 -18 Yngvesson Hema. Bygg Rep
9 17 99 Natali Kristoffersson Ski-Doo Summit 850 154" -19 Team Lindblads Motor
10 13 62 Kine Myrvang Arctic Cat F800 -12
11 9 64 Emma Hallnor Ski-Doo Summit 850 -17
12 5 6666 Pia Bertilsson Polaris Rmk 800 -12 Skellefteå Maskinservice
13 1 80 Lisa Gunnarsson Lynx Boondocker RE 3700 850 -18 Team Auto Blå
14 1 57 Elisabeth Jonsson Lynx 850 Boondocker Re3900 -19 Team Johansson Maskin
15 1 7 Emeli Berglund Polaris 800 RMK Scandinavian Beast - 155" - 15 Seines Riders
16 1 33 Emilia Lindmark Skidoo Summit 850 -17 Team WL racing
17 1 114 Anna Therese Gabrielsson Ski-Doo Summit 850 -17 Sollefteå Service Center
18 1 721 Hedda Ervik Arctic Cat Hard Core -18 Bandit Racing Team
19 1 53 Evelina Åström Skidoo Freeride 154 -19 Terrängmaskiner
20 1 70 Emma Rothoff Skidoo Summit 850 -17 Eir Of Sweden
21 1 55 Hanna Andersson Polaris SKS 800 -17
22 1 127 Ragnhild Ervik Arctic Cat XF 8000 -17 Bandit Racing Team
23 1 50 Julie Myhre Ski-Doo 600 -09 Seines Riders
24 1 66 Linnea Stenlund Arctic Cat M8000 Hardcore -16 Red River Racing
25 1 69 Emelie Eriksson Poaris Rmk -13 Eriksson Racing

Standard 850cc Grp 1
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 54 Simon Isaksson Polaris RMK 155 -19
2 45 68 Jonas Fjellström Lynx Boondocker -19 Klimpfjäll Retroriders
3 41 112 Kristoffer Liland Polaris SKS -19
4 37 60 Markus Grongstad Ski Doo Freeride -17
5 33 4 Jim Jacobsson Ski Doo Summit X -17
6 29 57 Anton Sandgren Arctic-Cat M8000 Evo 153" -18
7 25 83 Marcus Viktorsson Arcticcat Hardcore -19
8 21 9 Anders Dahlberg Lynx Boondocker 850 3900 DS -19 Backe Hillclimbers
9 17 32 Joel Olofsson Lynx Boondocker 3900 DS 850 -19 Team Auto Blå
10 13 63 Erik Modig AC M8000 Hardcore -19
11 9 52 Erik Billman Ski-Doo Summit T3 800 -16
12 5 66 Marius Andre Pedersen Arctic Cat M800 -13 Team Femi
13 1 86 Adrian Nilsskog Polaris Switchback -11 Team Skiløft
14 1 150 Tomas Vesterbukt Arctic Cat M8000 D.Maclure Ltd -15
15 1 89 Nicklas Backlund Ski-Doo Summit 850 154" -17 BackElit
16 1 50 Stian Holand Ski Doo Freeride 850 -19
17 1 18 Ludwig Robertsson Arctic Cat Hardcore Evo -18 Team Robertsson Racing
18 1 12 Kristoffer Berglund Arctic Cat Xf 800 -12
19 1 61 Alexander Viklund Polaris Pro Rmk 800 -11
20 1 7 Johan Kjellsson Lynx Boondocker -19 Backe Hillclimbers
21 1 179 Emil Luktvassli Polaris Sks -16
22 1 891 Gjøran Aune Davidsen Arctic Cat Sno Pro Limited Edition -14

Modifierat Grp 1
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 71 Mattias Bodén Arcticcat M1000 -09
2 45 997 Raymond Rakvaag Arctic Cat King Cat -06
3 41 80 Kim Evertsson Arctic Cat Hardcore Evo -18 Team Norberg & Söner
4 37 37 Alexander Zakrisson Arctic Cat Crossfire 1000 -07 Hemavan Bygg & Rep/Kunossons Racing
5 33 427 Daniel Abrahamsson Ski-Doo Mach Z 800 -01 Sorsele Racing
6 29 6 Oscar Tellström Polaris Rmk 800 -00 Tak & Fasad
7 25 2 Erik Olofsson Arctic Cat 1000 -09
8 21 7 Joakim Blom Ski-Doo Summit 850 -19 Team E-Son Maskin AB
9 17 23 Ronnie Göransson Ski-Doo Freeride 146? -15 Team Auto Blå
10 13 100 Amanda Eriksson Polaris PRO Rmk 800 -14
11 9 119 Jørgen Bratakk Seljeli Arctic Cat F8 Kitty Cat -13 Arnt Bilservice
12 5 54 Nico Järkstig Polaris Pro Rmk -15 Utmab
13 1 70 Emma Rothoff Ski-Doo Summit -17 Eir Of Sweden
14 1 13 Iben Andersen Ski-Doo MXZ 800r -08
15 1 22 Carl Malmqvist Polaris Pro-Rmk -12
16 1 130 Anders Sundling Polaris Pro Rmk -16 Utmab
17 1 666 Pia Bertilsson Polaris Rmk 800 -12 Skellefteå Maskinservice

Unlimited Grp 1
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 111 Henrik Granberg Yamaha Nypex -12 Temab Motorsport
2 45 23 Martin Storvik Polaris Pro Rmk Bd Turbo -12
3 41 666 Stian Lassesen Ski-Doo Renegade 1200 -12 Team Lassesen
4 37 999 Chris Wiik Ski-Doo Summit 1200 -14 Team Lassesen
5 33 70 Paul Barsch Yamaha Viper -16 Team E6 Motor
6 29 69 Martin Morberg Yamaha Apex -14 Selforslia Racing
7 25 199 John Isak Sørensen Arctic Cat M800 Boondocker Sørensen Motorsport
8 21 147 Patric Karlsson Yamaha Rx1 Turbo++ -03 Red River Racing
9 17 210 Jan Marius Olsen Yamaha Sidewinder -17 E6 Motor
10 13 58 Fredrik Lindström Yamaha Sidewinder Xtx -19 Team Yamaha Vilhelmina
11 9 77 Lars Tomas Persson Yamaha Sidewimder -18 Team Ottoson
12 5 998 Robin Edvardsen Yamaha Sidewinder -18 Team E6motor
13 1 600 Marius Eliassen Yamaha Nytro -11 Salten Motorsport
14 1 123 Martin Storvik Polaris Pro Rmk Bd Turbo -12

Snowbike
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 1 Jonathan Lindgren Ktm Exc 500 -14
2 45 2 Johan Parkén Husaberg Onetrack FX 450 -10 Shake N´ Bake

Standard Grp 2
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 53 Robert Kjellren POLARIS 850 SKS -19 1245 MOTOR & FRITID
2 45 3 André Pedersen Arctic Cat Hardcore EVO -18 Team Rollstad
3 41 38 Thor Michaelsen Lynx Boondocker 3700 -18 Team Momek
4 37 72 Oscar Svanberg Skidoo Summit Sp -19 Klimpfjäll Retroriders
5 33 691 Joakim Mellingen Polaris 850 Sks -19
6 29 858 Tommy Åström Polaris Pro Rmk 850 -19 Umeå Terräng & Motor
7 25 22 Eirik Myrmo Polaris Sks -17 Team Lillemy
8 21 16 Jimmie Nilsson Lynx Boondocker DS 3900 -19 Tavelsjö Skoterklubb
9 17 221 Vetle Tyldum Polaris Pro Rmk 850 -19 Team Lillemy
10 13 99 Mathias Palmberg Lynx boondocker re -19 Autoblå
11 9 88 Daniel Skinindlo Hansen Polaris Pro Rmk 800 -13 Team E6 Motor
12 5 29 David Vestberg Arctic Cat ZR 8000 RR 137" -18 Team Backe Hillclimbers
13 1 70 Mattias Jakobsson Arctic Cat Hardcore Evo -18
14 1 69 Petter Leistad Arctic Cat Hardcore Evo -18
15 1 62 Henrik Söderström Lynx Boondocker Ds 3900 -19 Klimpfjäll Retroriders
16 1 93 Marius Løkås Ankjell Polaris RMK ASSAULT -12
17 1 6 Erik Tengman Polaris Titan -18 Team Retroevent
18 1 8 Dennis Wikberg Skidoo Summit 850 154" -18 Team WL Racing
19 1 151 Stein Roger Eivindsen Polaris Sks 850 -19 Eivindsen Tuning
20 1 411 Erik Arnesen Lynx Boondocker -19
21 1 33 Tobbe Brännström Lynx Rs 600 -17
22 1 96 Karl-Petter Grønli Ski-Doo Summit 850 -17
23 1 24 Martin Haukland Knudtson Arctic Cat M8000 -16

Modifierat Grp 2
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 87 Fredrik Edström Yamaha Viper -14
2 45 222 Kim Valter Johansen Polaris Storm 1050 -00 Team Daleng
3 41 701 Pontus Norberg Arctic Cat Hardcore 800 -18 Team Norberg & Söner
4 37 63 Jim Lindqvist Arctic Cat ProMod 800 -07 Jlindqvistt Racing
5 33 1 Erik Mikaelsson Arctic Cat 1000 -09 Team Yngvesson / Hemavan Bygg & Rep
6 29 502 Oskar Elias Breivik Polaris Pro Rmk -17 Breivik Racing
7 25 440 Glenn Lund Lynx RS -15 Team LS Racing
8 21 88 Jonas Bohman Polaris Rmk Assault 800 -13 Gashäng Racing
9 17 154 Jonas Håkansson Ski-Doo Summit 850 -19 Backe Hillclimbers
10 13 515 Niclas Norberg Polcat 1000 -94 Team Norberg & Söner/ Hemavan Bygg och Rep
11 9 146 Zebastian Nygren Polaris Assault 872 -11 Gashäng Racing
12 5 53 Halvard Brattbakk Arctic Cat M8000 -13 Arntbilservice
13 1 111 Fredrik Mikaelsson Lynx Boondocker 850 -18 Team Norberg & Söner
14 1 31 Leo Lindkvist Ski-Doo Summit T3 -16
15 1 161 Daniel Callenberg Arctic Cat M800 -12
16 1 4 Joel Renberg Arctic-Cat Hardcore -19 Team MeraFritid
17 1 33 Tobias Brännström Ski-Doo Rs 600 -17
18 1 66 Marius Pedersen Arctic Cat M8000 -13

Unlimited Grp 2
# Poäng Startnr Förare Skoter Team
1 51 8430 Jørn Skaret Yamaha Viper Turbo -15 Team Skaret
2 45 1 Tommy Øyen Yamaha Apex -09 YAMAHILL
3 41 232 Kjell Tore Thomassen Yamaha Nypex -10
4 37 14 Ronny Andersen Yamaha Apex Turbo -11 Team Skaret
5 33 95 Kalle Gustavsson Yamaha Apex -08
6 29 2 Eirik Breke Arnesen Yamaha Sidewinder -18 E6 Motor
7 25 420 Morten Lund Yamaha Nytro -13
8 21 271 Alf Einar Ervik Arctic Cat M 7000 -15 Bandit Racing Team
9 17 57 Emil Henriksson Yamaha Viper -15 Team Yamaha vilhelmina
10 13 462 Isak Jonsson Arctic Cat M9000 Turbo -14 Storumans Mekarförening
11 9 49 Joel Nilsson Yamaha Sidwinder Mtx -18 Temab Motorsport
12 5 99 Kim Lund Suzuki 1100 Tuebo -12 E6Motor
13 1 5 Martin Øyen Yamaha Sidewiner -19
14 1 44 Bard Langset Yamaha Nytro -20



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se